O Festiwalu
Serdecznie Zapraszamy Krakowskieg Festiwalu Żydowskiego Teatru. Ta nowa inicjatywa stworzona została przez krakowskich i zagranicznych twórców, którzy swoje życie poświęcili żydowskiemu teatrowi, a także tworzeniu i rozwojowi współczesnej sztuki żydowskiej.
Inauguracyjne edycja א. ( alef – czyli pierwsza) obyła się w 2019 roku, teraz trwa druga edycje w formie e-Festiwalu, w której artyści pracują między sobą i z publicznością on-line.
Czym jest „żydowski teatr” jako gatunek?
Odpowiedzi na to pytanie jest wiele. W naszym głebokim przekonaniu jest to teatr, który niesie ze sobą myśl żydowską – filozoficzną, społeczną i metafizyczną. Teatr który zgłębia, naświetla i odsłania ukryte głębokie sedno sprawy. Nie chodzi więc jedynie o teatr poruszający tematy związane z kulturą czy historią żydów, czy teatr, w którym występują żydowscy aktorzy. To czy mówimy o teatrze żydowskim nie zależy bezpośrednio od fabuły przedstawień czy bografii twórców, ale chodzi tu przede wszystkim o głęboką treść i zawarte w nich koncepcje wpisujące się w świat kultury i sztuki żydowskiej.
W naszym festiwalu pokazujemy współczesny żydowski teatr z różnych stron i w kontekście Metody „Teatr Midraszowy™”.
Teatr i edukacja?
Teatr to medium uniwersalne i niewymagające tłumacza. W naszym ujęciu teatr żydowska jest nowoczesnym medium edukacyjnym. Poprzez teatralną interakcję przekazuje często bardzo złożone i zaawansowane treści. W rzeczywistości współczesnego Krakowa być może jedyne medium, które pozwala na połączenie współczesności z wiekami historii i kultury w sposób przystępny wszystkim mieszkańcom miasta i gościom. Festiwal zawiera również program warsztatów przeznaczony dla środowiska artystycznego, studentów szkół artystycznych.
Do każdego przedstawienia widzowie otrzymają dostęp do materiałow edukacyjnych on-line, które w nowoczesnej formie naświetlają wątki z kultury i myśli żydowskiej powiązane z danym przedstawieniem. Zainteresowani otrzymują więc narzędzie, pomocne w poszerzeniu i zgłębieniu kontekstów kulturowych i filizoficznych wystawianych spektakli.
Festiwal wpisany w cykl roku
Charakterystyką Krakowskiego Festiwalu Żydowskiego Teatru jest jego połączenie z cyklem żydowskiego roku. Rok ten ma swoje okresy smutku i radości, powagi i oczekiwania. Krakowski Festiwal Żydowskiego Teatru – edycja א. (alef – czyli pierwsza) będzie więc mieć trzy odsłony – wiosenną (zwiazaną z atmosferą święta Purim), letnią (związaną tematycznie z Szawuot oraz Tisza BeAw) oraz jesienną (związaną ze świetem Sukkot).