Konik Kazimierski

Opublikowane przez kfzt w dniu

Międzynarodowy Dzień Teatru 2019 uczcimy spektaklem nawiązanym do najbardziej teatralnego święta żydowskiego – święta Purim. Żydowska kultura i tradycja była i jest nierozerwalną częścią kultury Krakowa. W świat tego fenomenu wprowadza nas wyjątkowy muzyczny spektakl z wirtuozowską muzyką na żywo oraz elementami tańca nowoczesnego, oparty na historii motywów purimowych w tradycjach Miasta Krakowa. 

Wesoła i radosna karnawałowa atmosfera święta Purim ma  w sobie  dużo  ukrytych warstw,  a bogata literatura  midraszowa  (interpretacyjnawokół głównego  tekstualnego źródła  – Księgi Estery odsłania ukrytą treść.  Spektakl  Teatru Midraszowego „Konik Kazimierski” jest stworzony na podstawie odnalezionych  w archiwach miasta Kraków historycznych osiemnastowiecznych śladów Krakowskiego folkloru o charakterze purimowym. 
Spektakl, w którym historia miasta opowiedziana jest  językiem karnawałowego teatralnego przedstawienia, malarstwa, pieśni  muzyki i tańca w równym stopniu przemawia  do dzieci, młodzieży i dorosłych.
„Konik Kazimierski” został zrealizowany we współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa w roku 2018, z okazji dorocznego pochodu Lajkonika i pokazany po raz pierwszy w czerwcu 2018 roku na krakowskim Rynku i przed Synagoga Starą, na ulicy Szerokiej, pod nazwą „Tajemniczy Konik z Kazimierza”.

Zobacz fragment spektaklu na stronie Teatru >>

Scenografia i kostiumy: Aga Hanna Pinkosz
Scenariusz: Andrzej Szoka, Tanya Segal
Opracowanie literackie: Anna Forystek
Muzyka: Michal Paľko
Multimedia: Marta Kalamar
Oprawa graficzna: Magda Rubenfeld Koralewska

Reżyseria: Tanya Segal

Występują:
muzycy: – zespół MOJŠE BAND
Cymbalista – Michał Pal’ko,
Akordeonista – František Kubiš,
Basista – Jakub Stračina

aktorzy:
Królowa – Narratorka – Paulina Sobiś,
Król – Narrator – Marcin Urbanke,
Konik – Tancerka – Paula Gogol